Produce 101
- For the overall Mnet series, see Produce 101 (series).
Produce 101 (프로듀스 101) is a Korean pop survival competition on Mnet TV. 101 female trainees from all different labels compete to form an 11-member girl group.
The winners formed the group I.O.I.
A second season began airing in April 2017.
Contents
Information
- Broadcast Period: January 22, 2016 ~ April 1, 2016 (11 Episodes)
- Winner Prize: One year contract with CJ E&M Music
- Hosts: Jang Geun Suk
- Vocal Trainer: Kim Sung Eun, JeA
- Rap Trainer: Cheetah
- Dance Trainer: Kahi, Bae Yoon Jung
- Fitness Trainer: Ray Yang
Contestants & Rankings
Color key
First Center | |
Top 10 | |
Eliminated | |
Withdrew |
Performances
Performance 1: Prepared
Performance 2: Solo
♬ Pick Me
Performance 3: Group Battle
- The members of each winning team receive an extra 1,000 votes.
♬ Mollayo - APink
Team 1: Zhou Jieqiong (leader, sub-vocal), Kwon Eun Bean (sub-vocal), Seo Hye Lin (sub-vocal), Hwang A Young (main vocal), Jung Hae Rim (center, sub-vocal)
Team 2: Kang Mi Na (leader, center, sub-vocal), Park Si Yeon (main vocal), Kim Tae Ha (sub-vocal), Kim Su Hyun (sub-vocal), Lee Su Hyeon (sub-vocal)
Winner: Team 2
♬ Push Push - SISTAR
Team 1: Jeon So Yeon (leader, center, rapper), Kim Seol A (sub-vocal), Kim So Hee (sub-vocal), An Ye Seul (main vocal), Lee Chae Lin (rapper)
Team 2: Kim Chung Ha (leader, center, sub-vocal), Ahn Yu Mi (rapper), Ng Sze Kai (rapper), Nam Su Jin (sub-vocal), Kang Si Ra (main vocal)
Winner: Team 1
♬ Fire - 2NE1
Team 1: Lee Soo Min (leader, center, rapper), Heo Saem (sub-vocal), Kim Si Hyeon (sub-vocal), Kim Yeon Kyeong (main vocal), Niwa Shiori (sub-vocal)
Team 2: Park So Yeon (leader, center, rapper), Kim Ju Na (main vocal), Kim Min Ji (sub-vocal), Park Ga Eul (sub-vocal), Kang Si Hyeon (sub-vocal)
Winner: Team 2
♬ Dasi Mannan Segye (Into the new world) - Girls' Generation
Team 1: Yu Yeun Jung (leader, main vocal), Cho Shi Yoon (sub-vocal), Yun Chae Kyoung (center, sub-vocal), Kang Gyeong Won (sub-vocal), Park Hae Young (sub-vocal)
Team 2: Ki Heui Hyeon (leader, sub-vocal), Jeon So Mi (sub-vocal), Jung Eun Woo (sub-vocal), Jung Chae Yeon (center, sub-vocal), Heo Chanmi (main vocal)
Winner: Team 2
♬ Hot Issue - 4minute
Team 1: Lee Su Hyun (rapper), Hwang Soo Yeon (leader, main vocal), Han Hye Ri (sub-vocal), Yu Su A (center, sub-vocal), Kim Hong Eun (rapper)
Team 2: Choi Yoo Jung (sub-vocal), Lee Youn Seo (rapper), Kim Mi So (center, rapper), Kim Bo Seon (leader, main vocal), Chu Ye Jin (sub-vocal)
Winner: Team 1
♬ Bad Girl Good Girl - miss A
Team 1: Oh Seo Jung, Kim Hyeong Eun (center), Lim Jung Min, Choi Eun Bin (leader), Lee Se Heun
Team 2: Kang Yae Bin (leader, rapper), Kim Min Kyeong (center, main vocal), Kim Ji Sung (rapper), Kim Woo Jung (sub-vocal), Kim Da Jeong (sub-vocal)
Winner: Team 2
♬ Break It - KARA
Team 1: Kim Na Young (leader, center, main vocal), Bang Joon Hee (sub-vocal), Yoon Seo Hyeung (sub-vocal), Yun Yu Dam (sub-vocal), Oh Han Areum (sub-vocal)
Team 2: Park Min Ji (leader, center, main vocal), Hwang In Sun (sub-vocal), Han Ji Yeon (sub-vocal), Pyun Kang Yoon (sub-vocal), Kim Sol Ee (sub-vocal)
Winner: Team 2
♬ Irony - Wonder Girls
Team 1: Kim Se Jeong (leader, main vocal), Park Ha Yi (center, rapper), Choi Yu Bin (sub-vocal), Kim So Hye (sub-vocal), Ham Ye Ji (rapper)
Team 2: Lee Hae In (leader, center, main vocal), Lee Seo Jeong (rapper), Katherine C. Lee (rapper), Moon Hyun Ju (sub-vocal), Kang Si Hyeon (sub-vocal)
Winner: Team 1
♬ LA chA TA - f(x)
Team 1: Kim Dani (center, sub-vocal), Hwang Se Young (main vocal), Lee Jin Hee (sub-vocal), Park Se Hee (leader, rapper), Kim Min Jung (sub-vocal)
Team 2: Kim Do Yeon (center, sub-vocal), Kim Yun Ji (sub-vocal), Shim Chae Eun (rapper), Seong Hye Min (leader, sub-vocal) (Ma Eun Jin (main vocal) left the show)
Winner: Team 2
♬ Ah! - After School
Team 1: Lim Na Young (leader, center), Kang Si Won, Kim Ja Yeon, Hwang Ri Yu
Team 2: Kim Seo Kyoung (leader), Shin Hye Hyeon, Ariyoshi Risa (sub-vocal), Kim Do Hee
Winner: Team 1
Performance 4: Position
- The girl with the highest on-scene ranking of each of the three categories receives an extra 100,000 votes.
- Bold denotes the member of each group with the most on-scene votes.
Vocal
- Kang Gyeong Won, Kim Min Kyeong, Lee Soo Min, Lee Su Hyun, Lee Jin Hee, Heo Chanmi (Leader, Center, Main Vocal)
♬ Day By Day - Tashannie
- Ariyoshi Risa, Chu Ye Jin, Kim Ju Na (Leader, Center, Main Vocal), Yu Yeun Jung, Yoon Seo Hyeung, Cho Shi Yoon
♬ Call Me Baby - EXO
- An Ye Seul (Leader), Kim So Hee, Jung Eun Woo (Center, Main Vocal)
♬ Oneulbuteo Urineun (Me gustas tu) - G-Friend
- Kim Tae Ha (Center, Main Vocal), Park Si Yeon, Lee Hae In (Leader), Jung Hae Rim, Han Hye Ri
♬ My Best - John Park & Huh Gak
- Kang Si Ra (Center, Main Vocal), Kim Yeon Kyeong, Park Se Hee, Seong Hye Min, Hwang In Sun (Leader)
♬ Yanghwadaegyo - Zion.T
- Kim Se Jeong (Center, Main Vocal), Kim Na Young (Leader), Yun Chae Kyoung, Oh Seo Jung
- Vocal Winner: Kim Se Jeong
Dance
♬ Bang Bang - Jessie J, Ariana Grande and Nicki Minaj
- Jeon So Mi (Center, Main Vocal), Choi Yoo Jung, Kim Dani, Kim Do Yeon, Kim Chung Ha (Leader), Kwon Eun Bean, Kim Seo Kyoung
♬ Growl (EXO) - EXO
- Park So Yeon (Leader, Center, Main Vocal), Park Hae Young, Park Ga Eul, Kim Min Jung, Yu Su A, Lim Jung Min, Park Ha Yi
- Zhou Jieqiong (Leader, Center, Main Vocal), Jung Chae Yeon, Kim So Hye
♬ Say My Name - Destiny's Child
- Kang Mi Na, Lim Na Young (Leader, Center, Main Vocal), Kim Si Hyeon, Kang Si Won, Lee Youn Seo
- Dance Winner: Kang Mi Na
Rap
- Ki Heui Hyeon (Leader, Center, Main Vocal), Ng Sze Kai, Kang Si Hyeon
♬ Johaboyeo - Verbal Jint
- Kim Min Ji (Leader), Kim Hyeong Eun, Hwang A Young (Center, Main Vocal)
♬ Geobukseon - Paloalto
- Jeon So Yeon (Center, Main Vocal), Kang Yae Bin, Hwang Soo Yeon (Leader), Shim Chae Eun
- Rap Winner: Kim Hyeong Eun
Performance 5: Concept
- The team with the highest on-scene ranking receives an extra 150,000 votes
EDM
Producers: DJ KOO & MAXIMITE
♬ 24 Sigan (24시간; 24 Hours)
Girl Crush Pop
Producer: Ryan S. Jhun
♬ Fingertips
Hip Hop
Producer: San E
♬ Don't Matter
Trap Pop
Girlish Pop (WINNER)
Producer: B1A4's Jinyoung
♬ Gareungoseseo (갈은곳에서; In the Same Place)
Final Performance: Debut Song
♬ Crush
Main Vocal: Yu Yeun Jung, Kim Se Jeong
Sub Vocal 1: Jung Eun Woo, Jeon So Mi (Center)
Sub Vocal 2: Kim Chung Ha, Kim So Hee
Sub Vocal 3: Jung Chae Yeon, Zhou Jieqiong
Sub Vocal 4: Kang Si Ra, Kang Mi Na
Sub Vocal 5: Lee Hae In, Kim Na Young
Sub Vocal 6: Yun Chae Kyoung, Choi Yoo Jung
Sub Vocal 7: Kim Do Yeon, Han Hye Ri
Sub Vocal 8: Lee Su Hyun, Kim So Hye
Rapper 1: Jeon So Yeon, Ki Heui Hyeon
Rapper 2: Park So Yeon, Lim Na Young
Grade Evaluations
Evaluation 1: Prepared Performance
Team A
Team B
|
Team C
Team D
|
Team F
|
Evaluation 2: Solo Performance
Team A
|
Team B
Team C
|
Team D
|
Team F
|
Ranking
Episode 1
Episode 2
Episode 3
Episode 4
- On-Scene ranking only
Episode 5
Episode 6
Episode 7
- On-Scene ranking only
Episode 8
Episode 9
- On-Scene ranking only
Episode 10
1. Jeon So Mi (JYP) |
12. Jung Chae Yeon (MBK) |
Eliminated |
33. Kim Hyeong Eun (Kconic) |
Episode 11 (Final)
1. Jeon So Mi (JYP) |
Eliminated |
22. Kang Si Ra (Chungchun) |
Trivia
- Both major labels SM Entertainment and YG Entertainment did not participate.
- Four trainees dropped out, leaving 97 to compete instead of 101.
External Links